Jak pozyskać klienta biznesowego?

Strategia marketingowa w sektorze klienta B2B w bardzo dużej mierze zależy od branży, w jakiej działa nasza firma i do jakich klientów biznesowych chce dotrzeć, dlatego na samym początku dobrze jest określić profil naszego idealnego klienta i dopiero wtedy przystąpić do działań marketingowych.

W przypadku pozyskania konkretnych klientów biznesowych, dobrze jest przygotować zindywidualizowaną strategię dla każdego z nich, pod względem przewagi konkurencyjnej, otoczenia biznesowego, cen produktów oraz dostosowania wszelkich działań komunikacyjnych pod konkretnego odbiorcę.

Zadbaj o wizerunek firmy

W celu pozyskania klientów firmy, konieczne jest zbudowanie marki i wiarygodnego wizerunku firmy. Wszystkie elementy muszą ze sobą współgrać, co oznacza, że zarówno siedziba przedsiębiorstwa, jak i wizytówki, strona internetowa itp. muszą tworzyć jedną całość.

Potęga strony www

W dzisiejszych czasach pierwszym źródłem informacji jest internet, dlatego kluczowy element w wizerunku firmy odgrywa strona www. Po pierwsze strona musi zawierać wszystkie informacje, które mogą być przydatne naszemu klientowi. Treści powinny być krótkie i rzeczowe. Klienci wchodząc na naszą witrynę, poszukują na niej konkretnych informacji, a nie elaboratów o wszystkim i o niczym. Kolejna ważna kwestia to dobry wygląd strony. Nie da się ukryć, że większość osób najpierw ocenia grafikę, a dopiero później zagłębia się dalej. Także nawet, jeżeli zawrzemy nawet najistotniejsze informacje na naszej stronie, a użytkownikowi nie spodoba się jej wygląd to istnieją małe szanse, że w ogóle zacznie je czytać. Również bardzo istotna jest intuicyjna nawigacja strony. Użytkownik musi czuć się na stronie bezpiecznie i pewnie. Poruszanie się po stronie powinno być proste i przyjemne. To, co powinna zawierać dobra strona, to możliwość łatwiej komunikacji klienta z firmą, na przykład poprzez formularz kontaktowy lub dobrze widoczne dane kontaktowe.

Oczywiście oprócz wszelkich aspektów wizualnych strona również musi spełniać pewne zasady SEO, dzięki czemu będzie ona miała możliwość dotarcia do naprawdę dużego grona odbiorców. Jeśli chcemy dotrzeć do konkretnych klientów biznesowych, musimy się dobrze zastanowić przy wyborze słów kluczowych, co wpisze w wyszukiwarkę właśnie ten klient, na którym nam zależy.

Siła social media

Obecnie rozwój social media dotarł nawet do sektora klientów B2B. Za pośrednictwem mediów społecznościowych można dotrzeć z prezentacją produktu zarówno do klientów indywidualnych jak i biznesowych, ponieważ każdą firmę reprezentuje konkretny człowiek na określonym stanowisku, który jest odbiorcą informacji publikowanych w mediach społecznościowych. Pomimo, że produkt przeznaczony jest dla firmy, to zazwyczaj jeden człowiek lub kilka osób oraz ich upodobania decydują o tym, czy postanowią dokonać zakupu oferowanych im produktów czy też nie.

Dodatkowo social media dają doskonałą możliwość nawiązywania relacji z klientami biznesowymi, stworzenie bazy klientów oraz pozostawania z nimi w stałym kontakcie.

Przy stosowaniu wszelkich działań marketingowych, konieczne jest nieustanne analizowanie prowadzonych czynności i ich efektów. Strategię powinno się na bieżąco dostosowywać do sytuacji rynkowej. Sposoby dotarcia do klientów z sektora B2B cały czas ulegają zmianie, dlatego jako przedsiębiorcy musimy mieć rękę na pulsie i stosować te metody, które w danym czasie są najlepsze.