E-papieros może uszkodzić komórki płuc

Wyniki badań opublikowane przez American Thoracic Society wykazują, że wpływ niektórych smaków e-papierosów jest bardzo szkodliwy dla komórek naszego organizmu.

E-papierosy mają wielu zwolenników, pomimo że już jakiś czas temu udowodniono, że nie są one takie dobre dla organizmu człowieka. Teraz po opublikowaniu najnowszych wyników badań, użytkownicy tego produktu powinni dobrze przemyśleć jego stosowanie.

Amerykańscy naukowcy zbadali wpływ trzynastu różnych smaków płynu. Test polegał na sprawdzeniu wpływu płynu na ludzkie komórki w czasie 30 minut i 24 godzin.

Pięć smaków z trzynastu okazało się być bardzo szkodliwe dla komórek płuc. Użytkownicy e-papierosów w szczególności powinni unikać smaków: Menthol Tobacco, Banana oraz Pudding.

Podczas 24 godzin testu zaobserwowano zahamowanie wzrostu komórek, jednak dokładnie nie wiadomo, jaka substancja płynu ma taki szkodliwy wpływ. O dziwo, nie jest to nikotyna ani roślinna gliceryna.

Naukowcy z Uniwersytetu Karoliny Północnej planują przeprowadzić dodatkowe badania, które nakierują ich, na substancję, która wywołuje takie szkody.