Gaszenie ognia za pomocą dźwięku

Dwóch studentów z George Mason University w Virginii znalazło zupełnie nowe zastosowanie dla głośnika basowego.

Gaszenie jednego z żywiołów często jest bardzo trudnym zadaniem. W szczególności, kiedy dodatkowo występują niesprzyjające warunki atmosferyczne utrudniające gaszenie ognia a czasami i powodujące jego szybsze rozprzestrzenianie się. Dlatego znalezienie nowego sposobu gaszenia ognia może być przełomowym odkryciem.

Wynalazek dwóch studentów z Virginii wykorzystuje basowy głośnik do gaszenia ognia. Wystarczy skierować cylinder w stronę ognia, a następnie włączyć bas, a ogień natychmiastowo gaśnie.

Chłopcy posiadają już roczny patent na swoją dźwiękową gaśnicę. Opracowanie urządzenia o niskiej częstotliwości dźwięku, które jednocześnie pełni funkcję gaśnicy to naprawdę spore osiągnięcie.

Skuteczność dźwiękowej gaśnicy nie jest tak wysoka jak w przypadku tradycyjnej gaśnicy, dlatego na razie to urządzenie bardziej przeznaczone byłoby do gaszenia niewielkich pożarów.

Udoskonalenie wynalazku zapewne może spowodować, że w przyszłości gaśnice dźwiękowe będą służyć do gaszenia naprawdę dużego ognia na niebezpiecznych terenach, gdzie człowiekowi ciężko będzie się dostać.