Już niedługo na rynku pojawi się dysk o pojemności 6 TB

Firma Fixstars jeszcze w tym roku planuje wprowadzić na rynek trzy modele dysków SSD, z czego jeden będzie o pojemności aż 6 TB.

Dla wielu osób napędy dostępne w komputerach są zbyt wolne, dlatego niektórzy użytkownicy dopinają dodatkowe dyski SSD do swoich pecetów. Niestety, te napędy, które oferowane są nam dzisiaj są dość drogie, co stanowi ich dużą wadę. Minusem jest również ich mała pojemność, jednak to powoli się zmienia.

Dużą zmianę odczujemy w lipcu, kiedy to na rynku pojawią się trzy nowe modele napędów od Japońskiej firmy Fixstars. Nazwy dysków są adekwatne do ich pojemności – 1000M, 3000M i 6000M. Największy napęd będzie miał pojemność aż 6TR, jednak będzie on dostępny jedynie do użytku profesjonalnego.

Prędkość odczytu danych w modelu 6000M będzie wynosić 540 MB/s, a prędkość zapisu 520 MB/s. Dysk będzie korzystał z interfejsu SATA 6 Gbps.

Obecnie żaden dysk nie może pochwalić się tak dużą pojemnością. W tradycyjnych komputerach dysk SSD wynosi 256 GB, co jest już bardzo dużym osiągnięciem.

Niestety minusem nowych produktów jest ich cena. Najmniejszy model jest jednocześnie najtańszy. Kwota, jaką trzeba wydać to 820 dolarów. Jak widać cena pozostawia jeszcze wiele do życzenia.

Pocieszeniem może być fakt, że technologia rozwija się w zawrotnym tempie, dlatego można się spodziewać, że w najbliższych latach pojawią się równie dobre rozwiązania w bardziej przystępnych cenach.