Paliwo z uzyskiwane z dwutlenku węgla

Audi wyprodukowało syntetyczne paliwo z dwutlenku węgla zwanego e-dieslem, co ma bardzo duże znaczenie dla ochrony środowiska. Nowe paliwo pozwoli zarówno zmniejszyć obecność szkodliwego dla naszej planety dwutlenku węgla, a także ochronić zasoby naturalne Ziemi.

Już jakiś czas temu Audi poinformowało, że pracuje nad projektem obejmującym produkcję paliwa uzyskiwanego z dwutlenku węgla. Aktualnie firma oświadczyła, że udało się im już wyprodukować pierwszą partię e-diesla.

Do produkcji nowego paliwa w zasadzie potrzebna jest jedynie woda i dwutlenek węgla. CO2 pobierany jest z atmosfery. Jednak pomimo, że e-diesel powstaje z dwóch głównych składników, sam proces produkcji jest dość skomplikowany. Produkcja rozpoczyna się od podgrzania wody do stanu lotnego, następnie stosowana jest elektroliza w temperaturze 800 stopni Celsjusza, podczas której wytrącany jest tlen i wodór. W kolejnym etapie wodór wchodzi w reakcję z dwutlenkiem węgla, której wynikiem jest niebieska substancja. Uzyskany produkt poddawany jest oczyszczeniu, dzięki któremu zmienia się on w paliwo.

Efektywność procesu produkcji e-diesla wynosi obecnie 70 procent, co jest bardzo dobrym wynikiem. Z takimi wartościami śmiało można myśleć o produkcji nowego paliwa na skalę przemysłową.

Wyprodukowane przez kompleks znajdujący się Dresden paliwo posiada dużą liczbę oktanową, przez co można na nim jeździć. Dodatkowe plusy to brak siarki oraz węglowodorów aromatycznych.

Audi w najbliższych miesiącach planuje wyprodukowanie 3 tysięcy litrów e-paliwa, co może być optymistyczną perspektywą na przyszłość.