Bioniczna proteza nogi

Bioniczne protezy są konstruowane na całym świecie. Do tej pory można było spotkać się z protezą tego typu ramion i dłoni, jednak najnowszy projekt dotyczy protezy stopy.

System Cyberlegs to najnowszy projekt realizowany od 2012 roku. Europejscy naukowcy, którzy pracują nad tym systemem, planują, że w ciągu kilku lat trafi on do dystrybucji.

Najnowszy model protezy przeznaczony jest dla osób, które straciły kończynę powyżej kolona i trzeba zaznaczyć, że nie jest to zwyczajna bioproteza, a taka w rodzaju egzoszkieletu, który umożliwia normalne poruszanie.

Działanie protezy opiera się na mechanizmach umieszczanych na ciele pacjenta w okolicy miednicy, które połączone są z mechaniczną kończyną, co powoduje, że osoba może się poruszać, praktycznie bez żadnego dodatkowego wysiłku.

Jeśli chodzi o funkcjonalność urządzenia, niestety jest ona nieco mniejsza niż w przypadku już istniejących protez bionicznych, a także wygoda jej użytkowania pozostawia jeszcze dużo do życzenia.

Natomiast urządzenie to jest wyposażone w specjalne systemy, zapobiegające upadkowi, a także umożliwiające bezproblemowe chodzenie w przód, w tył, schodzenie i wychodzenie po schodach, a także siadanie i wstawanie. Systemy te wspierają pacjenta na tyle, że wyżej wymienione czynności nie sprawiają mu większych trudności.

Nowy projekt bionicznej protezy stopy pozwoli wielu osobom, które straciły kończynę w nieszczęśliwym wypadku, odzyskać dawną sprawność.