Oficjalnie, nieodwołalnie Chrome bez Flasha

Nie tak dawno pojawiła się nowa, 55 wersja przeglądarki Chrome, która niemal całkowicie przestała wspierać technologię Flash. Jest to niewątpliwie krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa użytkowników w sieci, gdyż powszechnie wiadomo, że Flash naraża nasz sprzęt na ataki ze strony złośliwego oprogramowania. Luki bezpieczeństwa we Flashu są ogromne, a kolejnym minusem jest zasobożerność tej technologii.

Pierwszą korporacją, która „wypowiedziała wojnę” Flashowi było Apple, które zablokowało wyświetlanie Flasha na swoich urządzeniach, z powodu problemów z wydajnością oraz przez poważne luki bezpieczeństwa.

Z kolei You Tube od 2011 roku zaczął wygaszać Flasha w swoim serwisie, przechodząc na rozwiązania w HTML5, by w 2012 roku w swojej wersji mobilnej zrezygnować zupełnie z tej technologii. Na wycofanie się z wspierania Flasha zdecydowała się także także Mozilla.

Chrome we wrześniu 2015 rozpoczął domyślne blokowanie reklam stworzonych we Flashu. Od wersji 55 Chrome wycofał się ze wspierania Flasha, jednak specjalnie dla użytkowników, by nie odcinać ich od popularnych serwisów wykorzystujących tę technologię, dostarczył opcję ręcznego włączenia Flasha w ustawieniach przeglądarki.