E-booki dostępne legalnie w bibliotekach

Fani czytania książek w formie elektronicznej mają powód do zadowolenia, bowiem zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, biblioteki będą mogły udostępniać czytelnikom książki również w wersji elektronicznej.

Książka elektroniczna, wbrew początkowym obawom nie wyparła tej papierowej i każda z wymienionych opcji ma swoich zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. Faktem jest, że czytnik e-booków, to nie tylko wygoda użytkowania, ale także możliwość zabrania ze sobą w dowolne miejsce, całej biblioteki zapisanej w pamięci urządzenia. Do tej pory jednak czytelnicy wybierających e-book nie mieli możliwości korzystania w swobodny sposób z zasobów bibliotek. Teraz może się to zmienić.

Decyzja Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości ma związek ze sporem pomiędzy Vereniging Openbare Bibliotheken (holenderskie stowarzyszenie bibliotekarzy), a Fundacją Stichting Leenrecht, która zarządza prawami autorskimi. Zdaniem bibliotekarzy wypożyczenie książki w wersji elektronicznej powinno być możliwe na takich samych zasadach, jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnych książek. Fundacja naturalnie była temu przeciwna. Spór trafił zatem do ETS, a ten przynał rację Vereniging Openbare Bibliotheken.

Oczywiście powstały ściśle określone zasady, które muszą zostać zachowane przy wypożyczaniu książki w formie e-booka. Przede wszystkim książka taka musi pochodzić z legalnego źródła oraz nie można jej kopiować. Zatem może być czytana przez jednego użytkownika jednocześnie. W praktyce oznacza to, że po zakończonym okresie wypożyczenia, książka zamieszczona w pamięci urządzenia stanie się nieaktywna.