Energia elektryczna z płyt chodnikowych

Coraz częściej odchodzi się od tradycyjnych metod pozyskiwania energii elektrycznej na rzecz innowacyjnych i ekologicznych rozwiązań.

Brytyjska firma Pavegen już od lat pracuje nad technologią, która pozwoli zmieniać energię kinetyczną na prąd. Zasada jest bardzo prosta: energia produkowana jest przez ludzi przechodzących po chodniku. Obecnie wykorzystywana jest do oświetlenia pobliskich latarni, ale może być także stosowana do zasilania pobliskich budynków, szczególnie, że w miejscach, w których została już zastosowana taka podłoga, produkowane jest więcej energii niż potrzeba na ich oświetlenie.

Innowacyjna podłoga może być stosowana zarówno na zewnątrz jak i w środku budynków. Funkcjonalność technologii potwierdza sam dyrektor firmy Pavegen. Technologia opracowana przez inżynierów jest już opatentowana. Obecnie z jej możliwości, korzystają setki miejsc na całym świecie w tym londyńskie Heathrow oraz australijskie Federation Square w Melbourne.

Rozwiązanie wydaje się być szansą na zastąpienie tradycyjnych rozwiązań pozyskiwania energii i być może w przyszłości cały ruch uliczny będzie korzystał z technologii Pavegen, zwłaszcza, że jej wydajność jest bardzo dobra. Przykładowo londyński chodnik na Oxford Street generuje około 1500 W i to tylko na długości 20 metrów.