Kamera pomagająca osobom niedowidzącym

Technologia cały czas się rozwija. Każdego dnia powstają nowe projekty usprawniające urządzenia i systemy obecne dotychczas. Tym razem opracowano rozwiązanie, które ułatwi życie osobom niedowidzącym.

Pomimo, że nieustannie trwają prace nad technologiami mającymi na celu przywrócenie wzroku niewidomym, to jednak musi minąć jeszcze sporo czasu poświęconego na badaniach, nim będzie to naprawdę możliwe.

Dlatego zanim uda się opracować technologię, dzięki której niedowidząca osoba odzyska wzrok, opracowano tymczasowe rozwiązanie, które powinno w dużym stopni ułatwić życie takich osób.

Naukowcy zaprojektowali małą kamerę, która będzie montowana na ubraniu osoby niedowidzącej. Zadaniem kamery będzie ochrona przed zderzaniem się z przeszkodami, jakie niewidomy spotyka na swojej drodze. Kamera będzie informować o zbliżaniu się do przeszkody. Dodatkowo, będzie ona oceniać czy osoba jest w stanie ominąć napotkaną trudność i wysyłać informację o przeszkodzie tylko wtedy, kiedy stwierdzi, że osoba niedowidząca nie będzie wstanie jej uniknąć. Niewidomy informowany będzie o przeszkodzie poprzez uruchomiany przez kamerę alarm.

Pomysł naukowców z Eye and Ear wydaje się być naprawdę interesujący. Jeśli jest jakakolwiek możliwość, aby chociaż w pewnej części ułatwić osobom niedowidzącym codzienne funkcjonowanie to bez zastanowienia powinno się z niej skorzystać.