Orbitalna elektrownia słoneczna

Z racji na fakt, że Chiny to jedna z największych gospodarek świata, zaczęto tworzyć plany dotyczące jej zasilania.

Chiny słyną z projektowania i produkowania sprzętów zawierających w sobie najnowszą technologię. Posiadają już największą na świecie hydroelektrownie, a teraz planują stworzyć orbitalną elektrownie słoneczną.

Elektrownia ma znajdować się 36 km nad powierzchnią Ziemi. Według planów będzie ona posiadać ogniwa fotowoltaniczne o łącznej powierzchni 6 km kwadratowym. Przewidywana waga całej elektrowni to 10 tysięcy ton, i ma być ona widoczna z powierzchni Ziemi.

Chiny nie są jedynym państwem, które pracuje nad tego typu projektem. Już od jakiegoś czasu Japonia prowadzi badania, których celem jest również wybudowanie orbitalnej elektrowni słonecznej. To nad czym głównie pracują naukowcy to w jaki sposób przesłać wyprodukowaną energię na naszą planetę. Obecnie Japońskim technologom udało się przesłać energię na odległość 50 metrów, co jest już bardzo dużym osiągnięciem.

Zalet orbitalnej elektrowni jest dużo. Przede wszystkim stacja może nieustannie produkować energię ponieważ nie występuje tam zjawisko dnia i nocy. Dużą korzyścią jest także uniezależnienie produkowanej energii od zmiennych warunków atmosferycznych. W działaniu tradycyjnych elektrowni słonecznych, zachmurzenie znacznie utrudnia proces pozyskiwania energii. W przypadku elektrowni orbitalnej taki problem nie występuje.

Na razie pomysł Chin jest na bardzo wczesnym etapie realizacji, jednak jeśli zostanie on zrealizowany może on znacznie przyczynić się do poprawy sytuacji energetycznej na Ziemi.