Polski samochód przejechał ponad 600 km na jednym litrze paliwa

Studenci z Politechniki Warszawskiej zaprojektowali pojazd o nazwie Kropelka, który przejechał 659 km na zaledwie jednym litrze paliwa. Wydaje się niemożliwie? Dla uczniów to za mało – planują udoskonalić Kropelkę, a ich celem jest pokonanie 1000 km zużywając tylko 1 litr!

Dla każdego przeciętnego kierowcy marzeniem jest jak najmniejsze zużycie paliwa. Nikt nie chce wydawać pieniędzy, jeśli mogą one zostać w portfelu. Stąd też pomysł na stworzenie konkursu Shell Eco–marathon, którego celem jest zaprojektowanie najbardziej oszczędnego pojazdu.

Studenci Politechniki Warszawskiej postanowili wziąć udział w konkursie i pobić ustanowiony przez Kropelkę rekord Polski z 2012 roku. Za cel postawili sobie skonstruowanie pojazdu, który na jednym litrze paliwa przejedzie aż 1000 km. Cel wydaje się niemal niemożliwy, jednak na Politechnice Warszawskiej prace nad ekonomicznymi pojazdami trwają już od ponad dziesięciu lat i każdego roku udaje się stworzyć coraz lepsze samochody.

Ponieważ najważniejszym elementem samochodu jest silnik, inżynierowie z warszawskiej uczelni postanowili stworzyć go sami. Taka decyzja wynika z wysokich kosztów kupna specjalnego, niezwykle oszczędnego silnika. Silnik zastosowany w Kropelce w 2012 roku, poprzez ograniczenia finansowe, nie był sprzętem idealnym. Tym razem dzięki wykonaniu od podstaw silnika Kropelki 2015, jego osiągi mają się w dużej mierze poprawić.

Konkurs Shell Eco–marathon odbywa się już niebawem, 21-24 maja. Trzymajmy kciuki za naszych rodaków!