Rozpoznawanie przedmiotów przez Shazam

Jeszcze nie tak dawno, kiedy spodobała się nam w radiu, w reklamie lub w filmie jakaś piosenka, jeśli udało nam się zapamiętać fragment jej słów, mogliśmy próbować w ten sposób szukać tytułu utworu w internecie. Nie zawsze jednak przynosiło to oczekiwane efekty i wymagało od nas jednak poświęcenia chwili czasu.

Obecnie ten problem zniknął dzięki aplikacji Shazam, czyli oprogramowaniu służącemu właśnie do rozpoznawania utworów. Jeśli słyszymy piosenkę, która przypadła nam do gustu, wystarczy, że uruchomimy aplikację, a ona po kilku sekundach poda nam zarówno nazwę autora jak i tytuł utworu. Jest to bardzo przydatna funkcji, dlatego nie ma się co dziwić, że w stosunkowo krótkim czasie zyskała ona na dużej popularności. Aplikacja jest wygodna i szybka w użyciu, dlatego jeśli tylko mamy pod ręką telefon, nie ma problemu ze zdążeniem rozpoznania utworu.

Jednak Shazam postanowił rozwinąć swoje oprogramowanie o jeszcze jedną dodatkową funkcję, jaką będzie rozpoznawanie przedmiotów. Jeśli skierujemy obiektyw kamery naszego smartfona lub tableta na dany przedmiot Shazam poda nam wszystkie informacje na jego temat. W praktyce będzie to polegało na uzyskaniu na przykład składników danego produktu z półki sklepowej lub wyświetleniu tytułów z ścieżki dźwiękowej danego filmu, na którego opakowanie naprowadzimy aparat telefonu.

Shazam nadal pozostaje w branży muzycznej, dlatego rozpoznawalność przedmiotów ma być skupiona wokół wszelkich przedmiotów muzycznych. Informacje dostarczane użytkownikowi będą również zawierać dane na temat miejsc, w których można zakupić dany produkt.

Widać, że Shazam pragnie bardziej zaznaczyć swoją obecność na rynku i zdobyć większe grono odbiorców, stąd zapewne decyzja o rozbudowaniu już istniejącej aplikacji.