VEST pozwoli poczuć dźwięki niesłyszącym

Naukowcy z całego świata pracują nad urządzeniami, które ułatwią codzienne funkcjonowanie osobom niesłyszącym. Celem przeprowadzanych badań i wykonywanej pracy jest opracowanie technologii, która pozwoli odzyskać słuch osobom, które go straciły.

Jednak zanim uda się opracować taką technologię, tworzone są urządzenia zastępcze, które co prawda nie zwracają słuchu, ale w dużej mierze usprawniają życie osób głuchych. Jednym z nich jest wibrująca kamizelka VEST.

Versatile Extra-Sensory Transducer to najnowszy wynalazek naukowców z Rice University oraz Baylor College of Medicine. Działanie urządzenia polega na zapisywaniu dźwięków, a następnie na przetwarzaniu ich na wibracje odczuwalne dla osób niesłyszących.

Urządzenie poprzez technologię Bluetooth łączy się z aplikacją na smartfonie, odpowiedzialną za zapis dźwięku. Z odczytanego dźwięku oddzielana jest mowa. W następnej kolejności fale dźwiękowe zamieniane są na impulsy elektryczne, a te przetwarzane są na wibracje.

Wibracje wytwarzane przez kamizelkę, nie są zwyczajnymi wibracjami, jakie emituje tradycyjny głośnik. W urządzeniu VEST, każda wibracja odzwierciedla odmienne słowo, dlatego osoba niesłysząca, musi się na początku nauczyć interpretowania każdej wibracji i przypisywania jej odpowiedniemu znaczeniu.

Technologia, jeszcze nie jest dostępna na rynku. Nim to się stanie, muszą zostać przeprowadzone badania potwierdzające jej słuszność.

Co prawda VEST nie sprawi, że osoby niesłyszące odzyskają słuch, ale na pewno przyczyni się do polepszenia jakości ich życia.