Jeden kod HTML dla wszystkich urządzeń

Komputery, telefony, tablety, wszystkie te urządzenia zapewniają nam stały dostęp do sieci. Praktycznie w każdym miejscu, w jakim się znajdziemy możemy korzystać z usług oferowanych przez internet.

Jak wykorzystywany jest internet w codziennych czynnościach? Jesteśmy w nowym mieście i chcielibyśmy zjeść smacznie i niedrogo? Wpisujemy w naszym telefonie zapytanie i otrzymujemy listę miejsc w pobliżu, gdzie możemy dostać dobry obiad. Kolejny przykład - Kraków, duże miasto z wieloma liniami komunikacji, jak najłatwiej sprawdzić, którym autobusem czy tramwajem najszybciej dojedziemy do zamierzonego miejsca? Oczywiście korzystając z informacji w sieci. Wybieramy się do lekarza i chcemy sprawdzić, w jakich godzinach przyjmuje? Wystarczy, że wpiszemy na naszym tablecie, komputerze lub telefonie adres strony lub dane lekarza i sformułowanie „godziny przyjęć’, a otrzymamy potrzebne nam informacje. Internet służy nam praktycznie do uzyskania wszystkich informacji, jakie potrzebujemy.

Jeden kod html niezależnie od rodzaju urządzenia

Jak to się dzieję, że ta sama strona internetowa jest dostępna na wszystkich urządzeniach, z jakich korzystamy pomimo, różnic w ich parametrach i budowie? Dlaczego wyświetlając stronę na smartfonie, widzimy ją w całości pomimo tego, że telefon ma dużo mniejszy ekran od np. komputera? Czy każda strona projektowana jest od początku dla nowego modelu telefonu, tabletu czy komputera? Oczywiście można tak robić, ale zważając na błyskawiczny rozwój technologii, byłaby to syzyfowa praca. Jakie jest rozwiązanie tego problemu są responsywne strony www.

Responsywne strony www – co to takiego?

Twórcy stron internetowych nie mogą pozostawać w tyle. Muszą podążać za postępem technologicznym. Tworzenie osobnego kodu html pod każde urządzenie istniejące na rynku wymagałoby ogromnego nakładu pracy. Dodatkowo trzeba się liczyć z tym, że cały czas powstają nowe produkty, dla których konieczne byłoby stworzenie nowej wersji strony przystosowanej do konkretnego sprzętu. Czyli tworzenie tej samej strony, ale dla różnych urządzeń, nie miałoby końca. Rozwiązaniem tego problemu są responsywne strony www. Co to takiego? Responsywne strony www to nic innego jak stworzenie jednego kodu html działającego na wszystkich urządzeniach mobilnych. Dla firm projektujących strony internetowe oznacza to większy nakład pracy przy tworzeniu witryny, ale jednokrotny wysiłek skutkuje w dostosowaniu strony do wszystkich urządzeń, bez obawy, że strona nie będzie działała na smartfonie, tablecie czy komputerze, które dopiero pojawią się na rynku.

Responsywne strony www – plusy i minusy

Największym plusem jest dostosowanie witryny do wielu urządzeń. Ale to niejedyna zaleta, jaką oferują nam responsywne strony www. Dodatkowe atuty to jeden panel CMC do zarządzania treścią, jeden adres url oraz jednakowy kod śledzenia Google Analytics, przez co analiza danych jest dużo łatwiejsza. Niestety jak wszystko, responsywne strony www mają i wady. Najbardziej znaczący minus, dla klienta zlecającego stworzenie strony, to na pewno wyższy koszt stworzenia takiej witryny wynikający z większego nakładu pracy przy jej projektowaniu. Dodatkowo czas projektowania takiej witryny jest dłuższy, a także istnieje potrzeba testowania jej na różnych urządzeniach oraz konieczność dokonania wyboru widocznych elementów dla różnych wersji strony, w zależności od sprzętu, na którym będzie ona wyświetlana. Pomimo kilku wad, responsywne strony www mają bardzo dobre prognozy na przyszłość.

Przyszłość responsywnych stron www

Wiele firm zajmujących się projektowaniem stron internetowych, realizuje już tylko zlecenia zawierające responsywne strony internetowe. Dlaczego? Między innymi, właśnie z powodu, wizji na następne lata. Przyszłość to responsywne strony www. Kraków, Warszawa, Wrocław czy inne duże miasta zapełnione są plakatami, w których przedsiębiorcy reklamują swoje firmy, ale przeciętny mieszkaniec, jadąc tramwajem do pracy, nie rozgląda się dookoła, tylko wpatrzony jest w ekran swojego smartfona czy tabletu. Świat coraz bardziej przenosi się do sieci, dlatego twórcy stron muszą dbać o to, aby był on możliwie jak najbardziej dostępny w każdym miejscu i o każdym czasie.