Gdzie założyć bloga?

W dzisiejszych czasach prowadzenie bloga to dość popularne zajęcie. Ciężko powiedzieć, z czego to wynika, może blogi zakładają niespełnieni poeci, reporterzy, albo dziennikarze, którzy w ten sposób dają upust swoim emocjom. Wiadome jest jedno – blogów z dnia na dzień jest coraz więcej. Jeśli więc i my chcemy spróbować poprowadzić swojego autorskiego bloga, to gdzie najlepiej to zrobić?

Platformy blogowe

Kiedy już podejmiemy decyzję o prowadzeniu własnego bloga, musimy się zastanowić jak technicznie to rozwiązać. Jedną z opcji jest wykupienie domeny oraz miejsca na serwerze, co zapewnia nam całkowitą dobrowolność w tym jak nasz blog ma wyglądać. Oczywiście takie rozwiązanie jest opcją płatną, a zazwyczaj, kiedy dopiero zaczynamy naszą przygodę z blogowaniem dobrze jest spróbować od tańszej lub też całkowicie bezpłatnej wersji. Na rynku dostępnych jest wiele platform, które całkowicie za darmo umożliwiają założenie i późniejsze prowadzenie bloga i myślę, że na sam początek jest to najlepsze rozwiązanie.

Blogspot

Jeszcze niedawno Blogspot (inaczej Blogger) było jedną z najpopularniejszych platform blogowych. To serwis należący do Google, dlatego wiele osób wybiera go właśnie ze względu na zaufanie do kalifornijskiego koncernu. Obecnie Blogspot jest raczej dla niezbyt wymagających osób, dla których wygląd bloga nie ma tak dużego znaczenia jak jego treść. Blogger zapewnia podstawowe opcje takie jak publikacja postów oraz kontakt z użytkownikami poprzez komentarze pod udostępnianymi treściami. Poruszanie się po blogu jest intuicyjne, a jego obsługa bardzo prosta.

Wordpress

Blogspot ostatnimi czasy jest zastępowany Wordpressem. Obecnie to najczęściej wybierana platforma blogowa. Dlaczego? Po pierwsze to całkowicie bezpłatna opcja. Kolejna kwestia to możliwość wizualnego dopasowania do swoich gustów. Wordpress oferuje ogromną ilość skórek oraz dodatków, które sprawiają, że każdy blog może być naprawdę wyjątkowy i wyróżniać się na tle innych. Bardzo dużym plusem Wordpressa jest jego prostota i przejrzystość. Nie trzeba być jakoś szczególnie uzdolnionym w dziedzinie informatyki, żeby z łatwością prowadzić bloga na tej platformie.

Bloog

Kolejną platformą, na której można prowadzić bloga jest Bloog. To miejsce w szczególności dla początkujących blogerów. Platforma ta należy do Wirtualnej Polski. Każdy użytkownik dostaje 100 MB wolnego miejsca i ma możliwość tworzenia galerii zdjęć oraz dodawania plików.

Jogger

Ta platforma z kolei pozwala na publikację treści, nawet bez otwierania przeglądarki internetowej. Wystarczy, że będziemy posiadać swoje konto na Joggerze i zalogujemy się na nim, a pisząc tekst możemy go od razu opublikować. Również jest opcja dla osób nieposiadających konta na Joggerze, ale posiadających profil na Gmailu. Posty na Joggerze można także dodawać za pomocą gTalk ID. Tworząc swojego bloga na platformie Jogger mamy do dyspozycji wybór 42 szablonów, dzięki czemu możemy dopasować wygląd bloga do swoich gustów. Jednak w przypadku tej platformy jest jeden haczyk, ponieważ żeby założyć na niej bloga musimy dokonać jednorazowej opłaty wynoszącej 3,66 zł. Nie jest to wygórowana kwota, dlatego dla większości nie powinno to stanowić problemu.

Blogi na onet.pl i interia.pl

Istnieje także możliwość prowadzenia bloga w takich serwisach jak onet.pl lub interia.pl. To miejsce dla osób, które bardziej traktują blogowanie, jako chwilową przygodę i nie wiążą z tym swojej przyszłości, ponieważ w większości można tam znaleźć blogi w stylu pamiętników prowadzonych przez nastolatki.

Wybór miejsc, w których możliwe jest prowadzenie bloga jest naprawdę duży. Najlepiej samodzielnie wypróbować kilka platform blogowych i samemu ocenić, która dla nas jest najwygodniejsza i na której my sami się najlepiej czujemy i właśnie na niej się skupić.