Rola social media w marketingu mikro i małych firm

Social media umożliwia szeroki zakres możliwości biznesowych zarówno dla mikro jak i małych firm. Social media to oczywiście nie sam Facebook, chociaż obecność w dzisiejszych czasach, na tym profilu społecznościowym, dla firmy jest obowiązkowa. Co w takim razie dają social media małym przedsiębiorstwom?

Czym są social media?

Media społecznościowe to media, które stworzone są do rozprzestrzeniania informacji dzięki wzajemnej znajomości użytkowników. Media społecznościowe to nie tylko Facebook. Social media to blogi, mikroblogi, fora internetowe oraz liczne portale społecznościowe (oczywiście Facebook, Twitter, Instargram, Pinterest, itp.).

Social media bezpośrednio służy do dzielenia się zdjęciami, filmami, linkami i opiniami na temat treści zamieszczanych w sieci, przez użytkowników. Pośrednio służy on do marketingu i reklamy, właśnie poprzez wyżej wymienione działania.

Social media w biznesie

W dzisiejszych czasach niezależnie od tego czy firma jest duża, mała, czy bardzo mała, korzysta z możliwości promocyjnych, jakie daje social media. Dlaczego? W przeważającej części, dlatego że większość klientów, praktycznie każdej branży znajduje się w mediach społecznościowych, a skoro tak, to głupotą byłoby tego nie wykorzystać.

Portale społecznościowe

Promocja biznesu w social media może odbywać się na wiele sposobów. Jednym z nich jest obecność na portalach społecznościowych. Wręcz obowiązkiem jest posiadanie firmowego konta na Facebooku. Ogólnie obecność na portalach społecznościowych daje możliwość budowania świadomości marki wśród społeczeństwa, tworzenie relacji z potencjalnymi klientami oraz wzbudzenie zaufania i wiarygodności, przez co klienci chętniej kupują produkty lub usługi danej firmy.

Blogi

Cały czas niewiele firm wykorzystuje możliwość prowadzenia firmowego bloga, która jest kolejnym sposobem na budowanie relacji z naszymi klientami. Firmowy blog to miejsce, w którym z jednej strony możemy pokazać ludzką stronę firmy, a z drugiej strony to świetna okazja na pokazanie eksperckiego wizerunku. Zabierając się za prowadzenie bloga, trzeba nastawić się na regularne zamieszczanie treści, które nie są jedynie promocją produktów czy usług zawartych w ofercie firmy, ale ogólnie poruszają tematy dotyczące danej branży, w której działa przedsiębiorstwo. Oprócz udostępniania artykułów obowiązkiem osoby prowadzącej bloga jest bieżące odpowiadanie na pytania, sugestie i opinie zamieszczane w komentarzach. Ważne jest to z tego względu, że właśnie w ten sposób możemy dać się polubić, jako firma oraz możemy poznać potrzeby i upodobania naszych klientów.

Fora internetowe

Uczestnicząc w dyskusji na różnego rodzaju forach internetowych możemy zarówno zareklamować swoje usługi i zachęcić potencjalnych klientów do skorzystania z oferty naszej firmy poprzez udzielanie rad na zadane pytania, ale także forum do doskonałe miejsce, gdzie możemy poznać naszą konkurencję i dowiedzieć się jakie upodobania mają nasi klienci.

Warto zauważyć, że wszystkie wyżej wymienione formy biznesowego wykorzystania mediów społecznościowych, praktycznie nic nie kosztują, oczywiście, jeśli zajmiemy się tym sami. Jeśli jednak planujemy zlecić to jednemu z naszych pracowników to wiadomo, że będziemy musieli mu za to zapłacić lub też przekazując te obowiązki firmie zewnętrznej musimy się liczyć z poniesieniem pewnych kosztów.

Reklama w social media

Oczywiście media społecznościowe mogą służyć również do bezpośredniej reklamy. Na przykład Facebook oferuje nam przeprowadzenie kampanii reklamowej z dotarciem do klientów, którzy mogą być naprawdę zainteresowani naszą ofertą. Oczywiście, aby zrobić skuteczną reklamę na Facebooku, trzeba ją dobrze zaplanować, dokładnie sprecyzować grupę docelową pod względem wieku, płci, wykształcenia, zainteresowań, miejsca zamieszkania, itp., wybrać formę rozliczeń (mamy do wyboru dwie: CPC oraz CPM), oszacować budżet i czas kampanii. To zadziwiające, ale Facebook naprawdę potrafi przynieść niesamowite efekty.

Kolejnym rozwiązaniem na wypromowanie firmy jest kampania reklamowa w blogosferze. Wykorzystując te bardziej popularne blogi możemy w łatwy sposób poszerzyć grono odbiorców naszego produktu, poprzez wzmiankę kilku blogerów o naszym produkcie.

Media społecznościowe to ogromna szansa dla mikro i małych firm. Będąc przedsiębiorcą trzeba się podjąć wyzwania, otworzyć się na nowe możliwości i ją wykorzystać.